Jak začít hrát: Conquest

Jak začít s Conquestem? 

 

Facebook skupina: https://www.facebook.com/groups/conquestingbrno

Discord: https://discord.gg/fdwGBCK76U

Kde hrajeme v Česku a Slovensku + kalendář akci: https://tr.ee/WRIJBM9THf

FB stránka: https://www.facebook.com/ConquestCZSK

Instagram: https://instagram.com/conquest_cz_sk

Black Oil: hrajeme každé úterý, jak First Blood, tak i TLAOK, společně malujeme figurky a učíme nováčky. Přidejte se k Facebook skupině anebo Discordu a domluvíme se s vámi na ukázkovou hru, máme k půjčení veškeré armády Conquestu. Každé 2-3 měsíce hrajeme v sobotu relaxovaný mini-turnaj jménem ‘Vojtquest’, a jednou za půl roku pořádáme kompetitivní turnaj pro 20+ hráčů. 

Užiteční odkazy (pravidla, tahák, Armybuilder): https://linktr.ee/conquestczsk

 1. Co je Conquest?

 Conquest, vydávaný přes společnost Para Bellum Games, jsou to dvě fantasy hry v originálním světě Eä: 

 • Conquest: The Last Argument of Kings (TLAOK) - regimentový wargame, ve kterém velké armády drží pevné formace
 • Conquest: First Blood (FB) - hra ve formatu epického skirmish, kde menší jednotky a monstra bojují na stole plném terénů

 V obou hrách si můžete sestavit armádu na základě Warbandů - skupin jednotek vedených Characterem. Zatímco v FB je Character jediným vůdcem libovolné kombinace jednotek, kterou si dokážete představit, v TLAOKu povolený výběr regimentů pro Character je omezeny jejím postavením v příběhu hry, můžeme ale stavět armádu s použitím několika Characterů. 

Příklad: kvůli zákonným omezením pro Theist Church zavedeným v Hundred Kingdoms, Theist Priest nemůže vést žádné vojenské jednotky kromě Milice - toto omezení platí pouze pro TLAOK. Ve FB kvůli příběhu, který jste si možná vymysleli sami, podmínkám na bojišti nebo jen vaší vůli vyzkoušení nové strategie, není problém, aby Theist Priest vedl do boje jakékoliv bojovníky, včetně Orders - obvykle skeptických vůči Theist Church. Pokud si chcete zahrát Orders vedle Theist Priesta v TLAOKu, potřebujete druhý Character - Priory Commandera.

 Armády můžeme sbírat nákupem jednotlivých krabic, ale zejména nováčkům doporučujeme podívat se na Starter boxy, protože nabízejí opravdu výhodné ceny a koherentní warbandy pro vaše hry. 

Střet volné formaci trpasličích Dweghom proti žoldákům Hundred Kingdoms ve skirmish verzi First Blood


Armáda řeckých City States provedly zteč proti kouzelným Sorcerer Kings - ve velkých bitvách The Last Argument of Kings umisťujeme regimenty na čtvercových podstavcích

 1. Proč hrát zrovna Conquest?

 Hry značky Conquestu mají spoustu výhod:

 • střídání aktivaci -  se soupeřem se v každém tahu střídáte v aktivaci jednotlivých jednotek, proto i obrovské bitvy se hrají zcela rychle a nemusíme čekat půl hodiny, až náš soupeř skončí kolo
 • hrajeme pomoci baličku karet aktivaci (Command Deck) - je to velmi svižná mechanika ve které musíme zvolit, které regimenty budou mít přednost v pohybu během kola, a také předvidět plán soupeře
 • systém postupných posil (Reinforcements) zajišťuje dynamickou situace na stole a to, že každá hra může být jiná
 • pravidla hry jsou přístupné, dostupné zdarma (https://www.para-bellum.com/rules-and-faq/), včetně aplikaci pro stavení armád (https://armybuilder.para-bellum.com/), komunitně pracujeme nad plným překladem - máme už tahák (https://tr.ee/wkZxm745Ta)
 • máme velmi otevřenou a aktivní komunitu, jak globálně, tak lokálně, rádi hrajeme s nováčky, volné hry, příběhové hry, a také kompetitivní hry

 

Kromě figurek a karet k hře potřebujeme kostky (statistiky regimentů řeknou nám, kdy uspějeme v hodu kostkou), metr (veškerý vzdalenosti ve hře měříme v palcích) a aplikace s pravidly. Knížka s pravidly není ale špatný nápad! Když hrajeme v Black Oilu, nemusíme se starat o herní podložky, terény ani občerstvení :) 

 1. Příběh (lore) ve světě Conquestu

Conquest to temné, středověké fantasy, kde lidé žijí a bojují o přežití mezi jinými nebezpečnými rasami, bohové existují a čerpají svou moc od věřících, a nic není morálně černé nebo bílé. Velkým tahákem příběhu Conquestu jsou odbočky k fantasy archetypům, které všichni známe - na příklad ‘elfové’ Eä (Spires) to spíše korporace a aristokrati, kteří využívají svou magii života k vylepšování vlastních těl a klonování celých armád, než krásné milovníky přírody, které známe z Pána prstenů. Zase skřeti Conquestu (Wadrhun) jsou výsledkem experimentů Spires, kterým se podařilo utéct od svých stvořitelů a založit vlastní mladou civilizaci. Sami o sobě nejsou zlí, ale jejich obrovská kalorická potřeba (stejně jako dinosauři, na kterých jezdí do boje) je často nutí k nájezdům na vyspělejší národy, aby přežili.

 Příběh Conquestu je živý, neustále se vyvíjí a každý má možnost ho ovlivnit hlasováním skrz stránku Living World (https://www.para-bellum.com/living-world/).

Dweghom od vždy nenáviděli Spires - a když si přečtete příběh, zjistíte, že k tomu mají dobrý důvod!

 

 1. Více info o frakcích Conquestu: https://www.imago.cz/blog/conquest-pruvodce-frakcemi

I když nemrtví vojaci Old Dominion nepřinášejí moc biomasy pro Spires, pořád bojují o vlivy a teritoria 

 1. Hobby čast

Jako většina wargames, Conquest to nejen epické hry, ale také koníček, který si užíváme doma. Figurky nakupujeme neslepené a nenabarvené, a tak je to na nás si připravit armádu. Všem doporučujeme, aby si sami zkusili vymyslet příběh a barvy svých miniatur, protože svět Eä je dostatečně rozsáhlý pro nejrůznější tvůrčí nápady. S výsledky vašeho lepení a malování se můžete podělit na našich sociálních sítích, protože v naší komunitě se v tomto koníčku vzájemně podporujeme.

Internet je plný návodů jak na lepení a malování figurek, stačí použit Google/Youtube, ale z českých doporučujeme Vilge’s Painting (https://youtu.be/yVSTBd8SjYk?si=Vgp-GizUajWgT1Pz), z anglických The Miniature Manager (https://www.youtube.com/watch?v=ca0-Una419Y&list=PLm3ZEj1lWnY5euvXeBx_ZgrcE8ycMiHMZ). 

Black Oil není jenom herna, občas se tam sejdeme, abychom společně malovali  a podělili se o hobby zkušenosti 

 

Přidejte se k nám a uvidíme se u herních stolů! :)